Скарбничка знаньФізика


Питання та відповідь

- Де і коли діяв мимовільний природний ядерний реактор?

 На території уранового родовища Окло в Габоні виявлені рудні тіла, в яких майже 2 мільярди років тому відбувалася мимовільна ланцюгова реакція поділу ядер урану. Іншими словами, тут був природний ядерний реактор, і працював він кілька сотень тисяч років. Це відкриття було зроблено в 1972 році, коли на французькому заводі в Габоні проводили аналіз породи і виявили меншу в порівнянні зі звичайним значенням концентрацію ізотопу урану 23511, що свідчило про наявність відпрацьованого ядерного палива.

 

- До якої температури нижче нуля вода може залишатися рідкою?

 У нормальному стані вода починає перетворюватися на лід при температурі 0 ° С. Процес замерзання води відбувається поблизу центрів кристалізації, які утворюються поблизу місць мікроскопічних збурень. Однак якщо прибрати ці обурення, вода може залишатися рідкою аж до - 43 ° С - такий стан називають переохолодженої водою. Одне з комерційних застосувань цього ефекту впроваджено виробниками напоїв. Спеціальні партії газованої поставляються саме з переохолодженої водою, і коли пляшку відкривають, всередині відразу ж утворюється суміш з напою і льоду.

 

 

-      Чи може людина потонути в сипучих пісках?

Щоб витягнути ногу з сипучих пісків зі швидкістю 0,1 м / с, потрібно прикласти силу, аналогічну силі підняття легкової машини середніх розмірів. Однак, будучи неньютонівської рідиною, сипучий пісок не може поглинути людину цілком. Смерть загрузли викликають інші причини, такі, як зневоднення, приплив або сонячне опромінення. При потраплянні в сипучий пісок краще не робити різких рухів, а спробувати лягти на спину і, розкинувши руки, чекати допомоги.

 

-      Який винахід людини першим подолав звуковий бар'єр?

Характерне клацання після помаху батогом обумовлений тим, що його кінчик рухається з надзвуковою швидкістю. Аналогічний ефект відбувається, коли зі швидкістю більше швидкості звуку летить літак: від створеної ним ударної хвилі спостерігач може почути гучний звук, схожий на вибух. Однак саме батіг можна визнати першим винаходом людини, який подолав звуковий бар'єр.

 

-      Яке відкриття Ейнштейна було удостоєно Нобелівської премії?

В архівах Нобелівського комітету збереглося близько 60 номінацій Ейнштейна у зв'язку з формулюванням теорії відносності, однак премія була присуджена тільки за пояснення фотоелектричного ефекту.

-      Як спочатку виглядала шкала Цельсія?

В оригінальній шкалі Цельсія температура замерзання води приймалася за 100 градусів, а кипіння води - за 0. Ця шкала була перевернута Карлом Ліннеєм, і в такому вигляді використовується до нашого часу.

 

-      Чим унікальні сніжинки?

Через величезне розмаїття форм сніжинок вважається, що двох сніжинок з однаковим візерунком не існує. На думку деяких фізиків варіантів таких форм більше, ніж атомів у Всесвіті.

-      Про який винахід пошкодував шотландський фізик, коли його зупинив поліцейський?

Шотландський фізик Роберт Уотсон-Уотт одного разу був зупинений поліцейським за перевищення швидкості, після чого сказав: «Якби я знав, що ви будете з ним робити, то ніколи не винайшов би радар!».

-      Чому Дірак хотів відмовитися від Нобелівської премії?

Коли англійського фізика Поля Дірака в 1933 році нагородили Нобелівською премією, він хотів відмовитися від неї, так як ненавидів рекламу. Однак Резерфорд все ж таки умовив колегу отримати нагороду, оскільки відмова стала б ще більшою рекламою.

-      Чому у веселці виділяють 7 кольорів?

Хоча багатобарвний спектр веселки безперервний, за традицією в ньому виділяють 7 кольорів. Вважають, що першим вибрав це число Ісаак Ньютон. Причому спочатку він розрізняв тільки п'ять кольорів - червоний, жовтий, зелений, блакитний і фіолетовий, про що і написав у своїй «Оптиці». Але згодом, прагнучи створити відповідність між числом кольорів спектру і числом основних тонів музичної гами, Ньютон додав ще два кольори.

-      Які частинки можуть підніматися від ядра Сонця до його поверхні мільйон років?

Світло розповсюджується в прозорому середовищі повільніше, ніж у вакуумі. Наприклад, фотонам, зазнають безліч зіткнень на шляху від сонячного ядра, що випромінює енергію, може знадобитися близько мільйона років, щоб досягти поверхні Сонця. Однак, рухаючись у відкритому космосі, такі ж фотони долітають до Землі всього за 8,3 хвилини.

-      Першим в світі програмістом була жінка - англійка Ада Лавлейс. У середині 19 століття вона склала план операцій для прообразу сучасної ЕОМ - аналітичної машини Чарльза Беббіджа, за допомогою яких можна було вирішити рівняння Бернуллі, що виражає закон збереження енергії рухомої рідини.

-      Чому лід не тоне у воді?

Вода - єдина речовина на Землі яка зустрічається в природі, щільність в рідкому стані більше, ніж у твердому. Тому лід не тоне у воді. Саме завдяки цьому водойми зазвичай не промерзають до дна.

-      Яким парадоксальним способом можна збільшити швидкість замерзання води в морозилці?

У 1963 році школяр з Танзанії Ераст Мпемба виявив, що гаряча вода замерзає в морозильній камері швидше, ніж холодна. На честь нього цей феномен назвали ефектом Мпемби. До цих пір вчені не змогли точно пояснити причину феномена, та й експеримент вдається не завжди: для нього потрібні певні умови.

-      Хто володіє як Нобелівської, так і Шнобелівської преміями?

Голландський фізик російського походження Андрій Гейм в 2010 році отримав Нобелівську премію за досліди, які допомогли вивчити властивості графена. А 10 роками раніше він отримав іронічну Шнобелівську премію за експеримент по діамагнітний левітації жаб. Таким чином, Гейм став першою людиною в світі, який володіє як Нобелівської, так і Шнобелівської преміями.

Оставить комментарий

Комментарии: 0