Чернігів

Історичні


Борцям за волю і незалежність України

Дата встановлення: 26 червня 2009 рік


Інформація готується до публікації

Жертвам Чорнобильської трагедії

Дата встановлення:1996 рік

Скульптор: Г. О. Єршов

Архітектор: А. А. Султанов, О. М. Гагарин

 

Інформація готується до публікації

Кирпонос Михайло

Дата встановлення: 1981 рік

Скульптор: О. П. Скобліков

Архітектор:  О. І. Зайцев, В. М. Устинов

Адреса: алея Героїв

Матеріал: бронзове погруддя на постаменті з чорного полірованого граніту

Інформація готується до публікації

Ленін Володимир

Дата встановлення: в 1967 рік

Скульптор: А. Ю. Білостоцький та О. О. Супрун

Архітектор: В. М. Устинов

Параметри: висота фігури — 5,1 м, висота постаменту — 6 м Адреса: просп. Миру (кол. вул. Леніна) у сквері-бульварі Матеріал: бронза

 

Інформація готується до публікації

Мазепа Іван

Дата встановлення: 21 серпня 2009 рік

Скульптор: Геннадій Єршов

Архітектор: Володимир Павленко

Адреса: на Валу біля будівлі Чернігівського колегіума


Пам'ятник видатному українському гетьману Івану Степановичу Мазепі було урочисто, але не публічно, відкрито ввечері 21 серпня 2009 року, за 3 дні до раніше проголошеної офіційно дати церемонії відкриття пам'ятника на День Незалежності України (24 серпня), що, однак, не убезпечило пам'ятник від провокацій та спроб вандалізму. Автори пам'ятника — місцевий скульптор Геннадій Єршов та відомий чернігівський архітектор Володимир Павленко

Фрунзе Михайло

Дата встановлення: 1948 рік

Скульптор: І. Менделевич

Адреса: поблизу Алеї Героїв

Матеріал: бетон, тонований під бронзу


У 1928 за ініціативою воїнів стрілецької дивізії ім. М. В. Фрунзе, що розташовувалася в Чернігові було встановлене бронзове погруддя радянського військового діяча (скульптор І. Менделевич). У 1941 воно зникло. 1948 встановлений новий бюст з бетону, тонованого під бронзу (скульптор А. А. Карнабід).

Хмельницький Богдан

Дата встановлення: 1956 рік

Скульптор: І. П. Кавалерідзе, Г. Л. Петрашевич

Архітектор: А. А. Карнабід

Параметри: висота фігури — 2,5 м., висота постаменту — 3,2 м.

Матеріал: бетон

Адреса: у центрі скверу ім. Б.Хмельницького (вул. Гетьмана Павла Полуботка)


Хмельницький Богдан Зиновій - український військовий, політичний і державний діяч; Гетьман Війська Запорозького, голова козацької держави в Наддніпрянській Україні. Організатор повстання проти панування шляхти в Україні, яке переросло у Національно-визвольну війну українського народу проти Речі Посполитої.

 


У Чернігові існують суперечки стосовно первісної ідеї авторів щодо положення монумента, а саме його «розвернення» — чи то в бік до П'ятницької церкви, облдрамтеатру і центральної площі міста, чи то в бік Росії. Так, у 2011 році чернігівський осередок УНП навіть звернувся до міськради з пропозицією розвернути пам'ятник обличчям до центру міста, мотивуючи це задумом архітектора пам'ятника — Андрія Карнабіда (†2005), про що той висловлювався у 2000-х, однак дістав відмову — у листі, який надійшов у відповідь на запит з управління архітектури Чернігівської міської ради, вказувалось, що чинне розташування пам'ятника «відповідає первісній ідеї його авторів: скульптура Богдана Хмельницького повернута обличчям у бік Росії, що символізує возз’єднання з нею», крім того управління капітального будівництва міської ради вже розробило і затвердило проектно-кошторисну документацію за об'єктом «Реконструкція скверу Богдана Хмельницького», якою не передбачені роботи з розвороту пам'ятника Богданові Хмельницькому в бік П'ятницької церкви

Кропив'янський Микола

Дата встановлення: 1977 рік

Скульптор: Ф. А. Коцюбинський, К. А. Кузнецов

Архітектор: К. С. Джанашія, Г. О. Урусов

Адреса: алея Героїв


Кропив'янський Микола Григорович - радянський військовий і державний діяч, офіцер Російської армії, учасник Першої світової і громадянської воєн


Пам’ятник радянському військовому діячеві Кропив'янському Миколі Григоровичу встановлено в 1977 році на алеї Героїв. Скульптор М. П. Короткевич, архітектор В. Г. Гнєздилов.

Подвойський Микола Ілліч

Дата встановлення: 1977 рік

Скульптор:  Г. П. Гутман

Архітектор: А. Ф. Ігнащенко

Адреса: алея Героїв


Подвойський Микола Ілліч - революціонер, більшовик, радянський партійний і державний діяч


Пам’ятник радянському військовому та державному діячеві Подвойському Миколі Іллічу встановлено в 1977 році на алеї Героїв. Скульптор Г. П. Гутман, архітектор А. Ф. Ігнащенко.

Коцюбинський Юрій Михайлович

Дата встановлення: 1970 рік

Скульптор: Ф. А. Коцюбинський, К. А. Кузнецов

Архітектор: К. С. Джанашія, Г. О. Урусов

Адреса: Алеї Героїв


Коцюбинський Юрій Михайлович - радянський партійний і державний діяч; борець за встановлення влади більшовиків в Україні; голова Держплану і заступник голови Раднаркому УСРР; син видатного письменника Михайла Коцюбинського.


Пам’ятник радянському партійному і державному діячу Коцюбинському Юрію Михайловичу встановлено в 1970 році на алеї Героїв. Скульптори Ф. А. Коцюбинський, К. А. Кузнецов, архітектори К. С. Джанашія, Г. О. Урусов.

Примаков Віталій

Дата встановлення: 1972 рік

Скульптор: Ф. А. Коцюбинський

Архітектор: Г. О. Урусов

Адреса: Алея Героїв


Примаков Віталій Маркович - радянський воєначальник, комкор, дипломат; один із організаторів і перших керівників Червоного козацтва.


Пам’ятник організатору та першому керівнику Червоного козацтва Примакову Віталію Марковичу встановлено в 1972 році на алеї Героїв. Скульптор Ф. А. Коцюбинський, архітектор Г. О. Урусов.