Чернівці

Історичні


«Чернівцям — 600 років»

Дата встановлення: 2008 рік

Адреса: у скверику навпроти католицького костелу Воздвиження Святого Хреста


Встановлений 2008 року (рік 600-річчя міста). Є подарунком місту відомого чернівчанина Я.П. Табачника. Напис на пам'ятнику «Моєму рідному місту», зроблено вісьмома мовами (українською, російською, польською, англійською, румунською, німецькою, угорською, їдиш).

Воїнам-афганцям

Дата встановлення: 2004 рік


Пам'ятник воїнам-афганцям у місті Чернівці встановлено на пр. Незалежності у 2004 році.

На ньому викарбувано 56 імен буковинців, що загинули у війні в Афганістані (1979–1989), майже всі посмертно нагороджені орденами Червоної Зірки. Їх увіковічив також у книзі «І чорніли тюльпани…»[1] учасник бойових дій В'ячеслав Шинкарь, удостоєний медалі «На славу Чернівців».

Буковинського куреня Героям

Дата встановлення: 1995 рік 
Автор: Іван Миколайович Салевич
Адреса: у сквері на розі вулиць Руської й Садовського


Пам'ятник являє собою постать архангела Михаїла в українському народному одязі, який тримає списа в одній руці, щита — в іншій. На щиті напис: «Здобудеш Українську Державу, або згинеш у боротьбі за неї» (перша з «Десяти заповідей українського націоналіста»). У нижній частині скульптури, вже ближче до постамента — герб України тризуб і вигравійовані дати: 1918, 1941, 1944.

Архангел уособлює тисячі свідомих буковинських патріотів України, які в переломні для країни часи пліч-о-пліч зі співвітчизниками з інших українських земель виборювали свободу й державну незалежність для своєї Батьківщини — після занепаду і втрати української державності, в т.ч. і на Буковині, в листопаді 1918 року оборонці краю масово вступали до лав Української Галицької армії й разом із побратимами галичанами боролися за Українську Державу.

 

Пам'ятник Героям Буковинського куреня, споруджений 1995 року, став одним з перших, зведених у Чернівцях на хвилі національного відродження в 1990-і роки після здобуття Україною незалежності (1991).

Під час загальноміської Толоки 11 квітня 2009 року працівниками лісового господарства, охорони природи та екології, представниками влади та громадськості було озеленено сквер, у якому знаходиться пам'ятник, зокрема висаджено 400 цінних декоративних кущів і дерев (придбані в Оршівському розсаднику). Однак буквально за декілька днів невідомі вандали вщент знищили зелений куточок і завдали місту великих збитків, вирвавши з корінням практично всі дерева, з приводу чого було розпочато розслідування місцевих правоохоронних органів.

Воякам, загиблим у Першій Світовій війні

Адреса: на розі вулиць Головна та Червоноармійська

 


На цьому місці стояв пам'ятник воякам, що загибли в Першу світову війну. За радянських часів, невдовзі після закінчення Другої світової війни, його зруйнували. Десь у середині 2000-х років ентузіасти розшукали шість великих фрагментів цього пам’ятника, зокрема, — розколотий навпіл цоколь з надписами. Розбиту плиту встановили на старе місце.
На цоколі — напис (українською, німецькою та румунською мовами): «Поляглим на полю Слави синам-борцям 41-го піхотного полку імени архікнязя Євгенія. Вдячна Буковина».

Гакману Євгену, митрополиту

Дата встановлення: 2006 рік 
Адреса: перед Святодухівським православним кафедральним собором


Інформація готується до публікації

Літописцям Русі-України

Автор: Володимир Ілліч Гамаль

Адреса: на розі вулиць Котляревського та Лесі Українки


Інформація готується до публікації

«Перемога»

Дата встановлення: 14 липня 1946 рік 
Адреса: на Соборному майдані перед сквером

 


Встановлено 14 липня 1946 року на честь першої річниці перемоги у Великій Вітчизняній війні над нацистською Німеччиною. На місці недобудованого румунського воєнного пам'ятника невідомому солдату.

Танк екіпажу гв. лейтенанта П. Ф. Нікітіна

Адреса: вул. Гагаріна


Танк з екіпажем на чолі з гв. лейтенантом П. Ф. Нікітіним першим увірвався в місто Чернівці 25 березня 1944 року під час звільнення його від фашистських загарбників.

Франц-Йосиф I

Дата встановлення: 3 жовтня 2009 рік 
Скульптор: Володимир Цісарик
Художник: Сергій Іванов 
Адреса: у сквері на вулиці Марії Кордуби


Урочисте відкриття пам'ятника австрійському імператору і королю Угорщини Францу-Йосипу Першому, за правління якого Чернівці переживали розквіт, відбулося 3 жовтня 2009 року, а перший камінь під майбутній монумент було закладено ще 2008 року під час святкування 600-річчя Чернівців.

 

Пам'ятник виготовлено і встановлено коштом лідера громадсько-політичної організації «Фронт Змін» уродженця Чернівців А.П. Яценюка. 

 

У церемонії відкриття пам'ятника також взяли участь Чернівецький міський голова М. Т. Федорук, представники обласної влади, Надзвичайний і Повноважний посол Австрії в Україні Йозеф-Маркус Вукетич, широка громадськість. Автори пам'ятника — скульптор Володимир Цісарик та заслужений художник України Сергій Іванов.

«Цісарська скеля»

Дата встановлення: 1908 рік

Адреса: у парку ім. Ю. Федьковича


Встановлено в 1908 році вдячними містянами на честь 60-річчя правління Франца-Йосипа.

З нагоди 400-ліття Берестейської Унії

Дата встановлення: 1996 рік

Адреса: на подвір'ї церкви Успіння Пресвятої Богородиці на вулиці Руській


Інформація готується до публікації