Черкаси

Історичні пам'ятники


Боян

Дата встановлення: 1986 рік

Матеріал: граніт, бронза

Архітектро: О.С.Кусало

Скульптор: А.В.Кущ

Адреса: площа 700-річчя Черкас


Пам'ятник являє собою бронзову скульптуру заввишки 4,5 м, встановлену на гранітному постаменті.

Боян сидить на камені, покритому шкірою ведмедя (символ переможеного ворога). Поруч височать три списи — державний знак князя Володимира, свідчення належності Бояна до київської дружини. Бояна зображено в повному бойовому спорядженні, у кольчузі, з мечем, при ньому — сідло, шолом, бойові рукавиці.

Навколо пам'ятника знаходиться невелике водоймище з фонтаном. Улітку струмінь води б'є з-під ніг скульптури, який каскадом спадає донизу, що може символізувати безперервність історичного процесу і вічність життя.

Ватутін М. Ф.

Адреса: на розі вулиць Ватутіна та Громова


Ватутін Микола Федорович — радянський воєначальник, генерал армії (1943), Герой Радянського Союзу (1965, посмертно). Один із талановитих полководців Другої світової війни. Один з 4 командувачів фронтами (Петров М. П., Кирпонос, Черняховський) загиблих у роки війни на фронті.


Встановлено про найменування вулиці імені Миколи Ватутіна

Військовим частинам, що звільняли місто в 1943 році

Дата встановлення: 2005 рік

Адреса: парк Перемоги


Встановлено на честь 60-річчя перемоги в Другій світовій війні і військовим частинам, які звільняли Черкаси 1943 року

Загиблим воїнам-афганцям

Дата встановлення: 1989 рік

Архітектор: А. Д. Петренко  

Художник: І. Й. Лавріненко

Адреса: на розі бульвару Шевченка і вулиці Кірова


Встановлено на честь загиблих воїнів у радянсько-афганській війні. Автори — архітектор А. Д. Петренко та художник І. Й. Лавріненко

Богдан Хмельницький

Дата встановлення: 1995 рік

Архітектор: Т.Г.Довженко, В.І.Дмитренко

Скульптор: А.С.Шаталов, А.С.Фуженко

Матеріал: бронза, граніт

Архітектурний стиль: академізм

Адреса: Площа Богдана Хмельницького


ам'ятник українському гетьману Богданові Хмельницькому в Черкасах відкрито 30 жовтня 1995 року до 400-річчя від дня його народження. Розташований на розі бульвару Шевченка і вулиці Богдана Хмельницького, поруч з будівлею Палацу культури «Дружба Народів», композиційно завершивши площу Богдана Хмельницького.

Автори пам'ятника — скульптори А. С. Шаталов, А. С. Фуженко, архітектори Т. Г. Довженко, В. І. Дмитренко. Скульптуру Хмельницького виготовлено в київських майстернях Художнього фонду України.

Черкаський пам'ятник Богдану Хмельницькому являє собою бронзову скульптуру заввишки 5 м, встановлену на постаменті із стилізовано оброблених гранітних блоків з написом «Гетьман України Зіновій Богдан Хмельницький. 1595 — 1657».

По обидва боки постаменту — стела з гранітних блоків, в яку вмонтовано 8 плит з написами:


*Битва під Жовтими водами 5-6.05.1648
*Битва під Корсунем 15-16.05.1648
*Перемога під Пилявцями 13.09.1648
*Урочистий в'їзд в Київ 23.12.1648
*Перемога під Збаражем і Зборовом 30.06,5.08.1649
*Битва під Берестечком 18-30.06.1651
*Перемога під Батогом 22-23.05.1652
*Взяття Кракова і Варшави 18.03,9.06.1657

З обох боків на постаменті, виконаному з гранітних блоків, встановлено дві бронзові скульптурні композиції, що символізують перемоги козаків на чолі з Хмельницьким на суші і на морі. Їх основою служать подіуми, оздоблені рослинним орнаментом. Перша композиція — серед розбурханого моря козацька чайка з напнутим вітрилом, над щоглою якого — хрест, тут же — козацька зброя та клейноди. Інша композиція включає в себе козацьку гармату з ядрами, бочку з порохом, зброю, два тулумбаси та хоругви.

Автори - скульптори А.С.Шаталов, А.С.Фуженко, архітектори Т.Г.Довженко, В.І.Дмитренко.

Іван Підкова

Дата встановлення: 1986 рік

Архітектор: В. І. Блюсюк 

Скульптор:  П. І. Кулик

Матеріал: бронза, граніт

Адреса: сквер Богдана Хмельницького


Пам'ятник козацькому ватажку Іванові Підкові та запорізькому гетьману було відкрито 1986 року до 700-річчя міста. Авторами пам'ятника виступили — скульптор П. І. Кулик (Львів) та архітектор В. І. Блюсюк. Розташований у сквері Богдана Хмельницького на Замковій горі.

Пам'ятник являє собою бронзову скульптуру Івана Підкови заввишки 2 метри з булавою в руці, встановлену на гранітному постаменті. На останньому — модель бронзової гармати і дошка з написом: Іван Підкова — відомий герой спільної боротьби російського, українського, білоруського та молдовського народів проти татаро-турецьких поневолювачів, яку він очолював у другій половині XVI ст. Місто Черкаси було центром цієї боротьби в Україні. Пам'ятник встановлено в рік святкування 700-річного ювілею м. Черкаси. 1986 рік.

Пагорб Слави

Дата встановлення: 1977 рік

Автор проекту: Черкаський філіал інституту «Дніпроцивільпромбуд»

Архітектор: А. Ф. Іващенко, О. С. Ренькас

Скульптор: Г.Н.Кальченко, Е. М. Кунцевич, Б. П. Микитенко

Матеріал: граніт, лабрадорит, гіпс, бронза

Адреса: біля площі Слави


Композиція вирішена у великих монументальних формах. Широку ритуальну площу завершує курганоподібний насип із гранітними східцями, увінчаний скульптурою жінки-матері Батьківщини висотою 10 м. У піднятій правій руці знаходиться чаша з Вічним вогнем, ліва рука звернена вперед, до ритуальної площі. На облицьованій гранітом підпірній стіні напівовальної форми змонтована горельєфна композиція (розміри 20,9x2,2 м) на батальну тему і висічені прізвища 904 воїнів-черкасців, які загинули в роки Великої Вітчизняної війни.

На вершину пагорба, де поховано майже тисячу воїнів, ведуть тераси, викладені гранітними блоками. Насипну частину пагорба обрамлює меморіальна гранітна стіна з викарбуваними іменами мешканців міста, які полягли у боях.

На підпірній стіні знаходиться 5 бронзових барельєфів, що розповідають про тяжкі часи війни. На першому зображено ополченців 1941 року, на другому — бій з фашистами. В центрі барельєфа — постать молодого бійця, який падає в пшеницю вражений кулею. На третьому барельєфі показана багнетна атака радянських воїнів, на четвертому — як у вбитого прапороносця товариш підхоплює прапор. На п'ятому — увічнені представники всіх родів військ Радянської Армії.

Авторами проекту меморіального комплексу були скульптори Г. Н. Кальченко (народна художниця УРСР, заслужений діяч мистецтв УРСР, лауреат Державної премії УРСР імені Т. Г. Шевченка), Е. М. Кунцевич (співавтор, заслужений діяч мистецтв УРСР) та Б. П. Микитенко, архітектори А. Ф. Ігнащенко та О. С. Ренькас. Гіпсову постать Вітчизни-Матері відливали в ремонтному цеху Виробничого об'єднання «Азот».

Дидюк В. І.

Адреса: на площі біля залізничного вокзалу


Інформація готується до публікації