Черкаси

Мистецькі


Тарас Шевченко

Дата встановлення: 1964 рік

Скульптор:  М. К. Вронський, О. П. Олійник

Архітектор: В. Г. Гнєзділов

Адреса: на розі бульвару Шевченка і вулиці Дашкевича, поруч з будівлею обласного музично-драматичного театру імені Т. Г. Шевченка.


Відкриття пам'ятника відбулось 1964 року і було приурочено до 150-річчя від дня народження великого поета. Розташований на розі бульвару Шевченка і вулиці Дашкевича, поруч з будівлею обласного музично-драматичного театру імені Т. Г. Шевченка, таким чином, композиційно завершивши площу Тараса Шевченка.

Авторами пам'ятника виступили: скульптори М. К. Вронський, О. П. Олійник, архітектор В. Г. Гнєзділов. Скульптуру Шевченка виготовлено в київських майстернях Художнього фонду України. Пам'ятник являє собою бронзову скульптуру поета заввишки 3 м, встановлену на гранітному постаменті заввишки 4 м.

Нижню частину пам'ятника доповнено висіченою з граніту скульптурною композицією персонажів шевченківських творів — сліпого кобзаря, Катерини і Прометея. У верхній частині постаменту викарбувано напис: Т. Г. Шевченко. 1814 — 1861.

Василь Симоненко

Дата встановлення: 2010 рік

Автор проекту: Владислав Димйон

Скульптор: Владислав Димйон

Матеріал: бронза

Адреса: по вулиці Фрунзе за будинком РАГСу


В основу створення монумента покладені вірші поета «Спади мені дощем на груди» та «Ти знаєш, що ти — людина?».

Пам'ятник — заввишки понад 2 м, відтворює образ у динаміці — поет ніби йде нам назустріч. Крило, яке огортає фігуру, символізує талант, іскру Божу.

 

Від початку 1990-х років у Черкасах велися розмови про встановлення пам'ятника Василю Симоненку, більше того, не раз місцеві національно налаштовані сили висували відповідну вимогу й організовували пікети та заходи задля цього.

У 2-й половині 2000-х років на вулиці Хрещатик нарешті встановили пам'ятник Симоненку, однак він був гіпсовий і дуже низької художньої якості (риси скульптури не були не схожими на поета), через що його доволі швидко демонтували. Відтак, претензії черкаської громадськості щодо відкриття пам'ятника поновилися.

 

Наприкінці 2000-х років проект пам'ятника Симоненкові для Черкас авторства скульптора Владислава Димйона підтримали влада та громадськість. 17 листопада 2010 року відбулося урочисте відкриття пам'ятника поетові.

Раніше, 25 червня 2010 року, у день 270-річчя міста відбулося урочисте відкриття та освячення дуже схожого за зовнішнім виглядом пам'ятника Тарасові Шевченку того ж автора у Новомиргороді.

Максим Горький


Адреса: на розі вулиці Горького і вулиці Орджонікідзе


Максим Горький — російський письменник, драматург та публіцист Російської імперії та СРСР.

Народився у Нижньому Новгороді в сім'ї столяра Максима Савватійовича Пєшкова (1839—1871).

Життя Горького обірвалось 18 червня 1936 р. у Москві.


Встановлено на честь радянського письменника та діяча Максима Горького