Тернопіль

Мистецькі


Соломія Крушельницька

Дата встановлення: 15 липня 2010 рік

Скульптор: Володимир Стасюк

Архітектор: Ізабелла Ткачук

Художник: Данило Чепіль, Анатолій Водоюян

Матеріал: бронза

Адреса: бульвар Шевченка


Пам'ятник заввишки 3,8 м, важить 3,5 т. Фігура співачки вилита з бронзи. Автори композиції - скульптор Володимир Стасюк (Рівне), архітектор Ізабелла Ткачук, які працювали спільно з тернопільськими художниками Данилом Чепілем та Анатолієм Водоюяном.

У прес-службі міської ради запевнили, що монумент С. Крушельницькійв Тернополі став першою і єдиною в світі парковою скульптурою прими в повний зріст.

Зараз є тільки бюст співачки у Львові та Мілані, де вона виступала в театрі Ла Скала.

Олександр Пушкін

Дата встановлення: 1959 рік 
Адреса: вул. В'ячеслава Чорновола


Інформація готується до публікації

Іван Франко

Дата встановлення: 1995 рік 

Адреса: Вулиця гетьмана Сагайдачного

 

 


Тернопіль здавана славиться великою кількістю пам’ятникаів на вулицях міста. Одним із найвизначніших є пам’ятник великому класику Іванові Франку. Його споруджено в 1995 році при сприянні й фінансовій підтримці Фонду культури, Товариства охорони пам`яток, Тернопільської міської, обласної рад народних депутатів, багатьох підприємств та численних громадян міста.
Тернопіль удостоївся такої честі недарма, адже життя Каменяра тісно переплітається із нашим краєм. Тут він зупинявся подорожуючи у с. Вікно, від виборчого округу Тернопіль- Збараж – Скалат Франко висувався для участі у дострокових виборах до австрійського парламенту. Приїжджав сюди і з своїм сином, будучи і здоровим, а згодом – і майже при смерті… Полюбляв зупинятись у готелі «Подільський» (тепер «Україна»). Словом, наше місто не могло не увіковічнити великого митця, чиє життя так тісно переплетено з ним.
І хоча востаннє нога Івана Франка ступила на тернопільську землю ще у 1911 році, його дух, його енергетику ми можемо відчувати і сьогодні, відвідавши його пам’ятник в центрі міста. А тим, хто не має такої змоги, пропонуємо наблизитись до нього хоча б віртуально. І не лише подивитись на саму споруду пам’ятника, але й на те, яким «бачить» свою тернопільське оточення великий поет та письменник протягом майже п’ятнадцяти років.

Василь Стус

Дата встановлення: 1992 рік

Адреса: Вулиця 15 квітня


Василь Семенович Стус (*6 січня 1938, село Рахнівка Гайсинського району Вінницької області — †4 вересня 1985, табір ВС-389/36-1 біля села Кучино, Пермської області) — український поет, перекладач, прозаїк, літературознавець, правозахисник. Один із найактивніших представників українського культурного руху шістдесятників. Герой України.