Суми

Цікавинки


На честь студентських протестів

Дата встановлення: 2004 рік

Скульптор: Олексій Шевченко

Адреса: сквер Тараса Шевченка на вулиці Соборній


Пам'ятний знак на честь студентського руху опору літа 2004 року проти об'єднання трьох місцевих вузів у єдиний Сумський національний університет був відкритий до 350-ліття Сум того ж 2004 року. Автор — сумський скульптор Олексій Шевченко.

На честь цукру

Дата встановлення: 2010 рік

Скульптор: Віктор Довголюк та Олексій Шевченко

Адреса: Покровський сквер біля готелю «Україна»


Засновник родини Іван Герасимович Харитоненко розумом, працею, наполегливістю створив так звану "світову імперію цукру", з центром у м.Суми. Між тим, він був не тільки великим комерсантом, але й великим меценатом.

 

Розвиваючи свій цукровий бізнес, Іван Герасимович розбудовував місто. Розбудовував за власний кошт, вкладаючи в його розвиток частину прибутку своєї імперії. Його внесок у духовне, культурне та громадське життя невеличкого провінційного містечка, став запорукою стрімкого розвитку Сум на століття вперед. Вдячні сумчани вшанували свого покровителя встановленням пам’ятника на честь Почесного громадянина міста Суми Івана Герасимовича Харитоненка.

 

Незважаючи на все, що судилося витримати місту, - пам’ятник і сьогодні прикрашає головну його Покровську площу, хоч цукрова галузь переживає не найкращі свої часи - сьогодні в Сумах цукор не виробляється.

 

Головна мета, ідея та концепція пам'ятнику, за словами його авторів:

 

Відтак, у своєму проекті "Пам’ятник цукру" ми хотіли закласти ідею доленосної ролі цукру та високої пошани бізнесмену-меценату.

Для цього ми вибрали формальний стиль, щоб у кожен елемент кожної скульптури закласти ідею та значення, аби пам’ятник став символом.

Колись цукор виробляли у вигляді великих пресованих кубів. Ми також вирішили скласти скульптуру з кубів, використовуючи для цього камінь вапняк розміром 48х48х48см. Цей камінь ми виробляли невипадково. Вапняк у слов’янській міфології вважається енергетичним каменем, з якого будували церкви та робили культові скульптури. Але це має бути не тільки куб, а пам’ятник цукру як символічний постамент для майбутніх Харитоненків.

 

Ми відштовхнулися від модуля сходинок розміром 15 см, що по спіралі ведуть на вершину постаменту. Спіраль символізує поштовх до постійного розвитку та вселяє надію на поновлення та відродження цукрової індустрії в Сумах. Відродження кращих традицій меценатства. Модуль сходинки створює пам’ятник розміром 2,4 х 2,4х 2,4 м.

Куб символізує всесвіт, стабільність. Вершина постаменту символізує високий статус людини, яка своєю працею возвеличується та розбудовує суми, наслідуючи гасло родини Харитоненків "Працею возвеличуюсь". Таким чином, проект має ідейно виховне навантаження.

 

Вийняті куби ми розмістили в самих неочікуваних куточках міста, що створюють відповідну інтригу та додають скульптурі інтерактивну та туристичну функцію. Відвідати центр міста і пройтись по "цукровому маршруту", дізнавшись закодоване скульптурою словосполучення (код Сум) має бути надзвичайно цікавою туристичною подорожжю.

 

Ще один елемент скульптури - металевий куб. Сам куб зроблений з металу порізаних цукрових заводів. З часом іржа цього куба буде стікати вниз по скульптурі, символізуючи плач за зруйнованими заводами.