Суми

Мистецькі


Тарас Шевченко

Дата встановлення: 1957 рік

Архітектор: М. П. Махонько

Скульптор: Я. Д. Красножоном

Адреса: сквер Тараса Шевченка на вулиці Соборній


Пам'ятник складається зі сходинок, які ведуть до чотириметрового, виготовленого з граніту постаменту, на якому встановлено бронзову фігуру Кобзаря. Тарас Григорович зображений у повний зріст (прибл. 2,5 м), з накинутим на плечі плащем, з непокритою головою. Скульптура передає душевний стан поета як великого мислителя українського народу.

 

Спочатку у сквері було встановлено пам'ятник Тарасу Шевченку, творцем якого був Іван Кавалерідзе. Ця робота відомого скульптора була дуже схожа на інший його пам'ятник Шевченку, який знаходиться в Полтаві. Через деякий час сумський пам'ятник було знесено. За першою версією — тому що його було зроблено з бетону, не дуже надійного матеріалу для таких проектів, і пам'ятник з часом почав псуватися. За іншою — його знесли через стиль кубізму, в якому його було споруджено і який не дуже вітався в Радянському Союзі.

 

инішній пам'ятник встановлено 1957 року скульптором Я. Д. Красножоном і архітектором М. П. Махоньком. Цікаво, що Яків Красножон також спорудив пам'ятники Тарасу Шевченку в Лебедині та Недригайлові.

Михайло Щепкін

Дата встановлення: 1989 рік

Скульптор: Анатолій Смілий

Адреса: біля Сумського театру драми і музичної комедії ім. М. С. Щепкіна на Театральній площі


Автором сумського пам'ятника Михайлові Щепкіну є скульптор Анатолій Смєлий, роботи якого знаходяться також в Харкові та Бєлгороді. Відкриття скульптури було приурочене до річниці з дня народження відомого актора, у 1989 році.

Слід додати, що скульптор зробив декілька копій пам'ятника. Одна з них була встановлена у 1995 р. в холі театру ім. Щепкіна в місті Бєлгороді, де в 2000 р. була випадково розбита під час ремонту преміщення. А. С. Смєлий подав до суду на адміністрацію театру, бо ті не змогли зберегти його творіння і цим заділи його честь та професійну репутацію. Загальна сума позову склала 700 тис. російських рублів (бл. 25 тис. доларів). 2002 року суд Бєлгорода відхилив даний позов скульптора, пояснюючи це тим, що відповідно до закону справжнім авторським твором, в даному випадку пам'ятником, вважається бронзова скульптура «Щепкін, що йде», яка розташована в Сумах, в Україні. І копія з неї не може вважатися авторською.