Житомир

Історичні


Жертвам Голодомору / «Ангел, що плаче»

Дата встановлення: 2006 рік
Архітектор: П. Перевозник
Скульптор: О. Костюк
Адреса: сквер у східній частині Путятинської площі


Пам'ятник Ангел", що "Плаче, на площі Путятінськой в Житомирі. Встановлений 23-го серпня 2006 року, на згадку про жертви Голодомору в Україні 1932-1933 років. Автори проекту пам'ятника у вигляді ангела, що плаче над хлібом, стали архітектор Петро Перевозник і скульптор Олександр Костюк. Як помітив автор проекту, звичайно ангели не плачуть, але споглядаючи жахи Голодомору, він не утримався. Напис на пам'ятнику "Світлій пам'яті жерт Голодомору"

Діана

Інформація готується до публікації

Домбровський Ярослав

Дата встановлення: 1971 рік
Архітектор: М. Іванчук
Скульптор: О. Скобліков
Адреса: сквер на майдані Згоди


Ярослав Домбровський — учасник боротьби Польщі за незалежність та відновлення держави в кордонах 1772 року. Емігрував до Франції. Був головнокомандуючим збройними силами Паризької Комуни.


Пам'ятник польському політичному та військовому діячеві Ярославові Домбровському був встановлений у 1971 році. Автори — скульптор О. Скобліков, архітектор М. Іванчук.

Корольов Сергій

Дата встановлення: 1971 рік
Архітектор: А. Д. Корнєєв
Скульптор: О. П. Олійник
Адреса: майдан Корольова


Корольов Сергій Павлович ( нардився 30 грудня 1906 (12 січня 1907), Житомир — помер14 січня 1966) — український вчений в СРСР у галузі ракетобудування та космонавтики, конструктор.

Академік АН СРСР (з 1958). Конструктор перших штучних супутників Землі і космічних кораблів.

Сім років (1939–1945) карався у ГУЛАЗІ, де разом з іншими ув'язненими вченими силуваний до розробок балістичних та геофізичних ракет. Після звільнення з концтабору очолив ракетну програму СРСР. Під його керівництвом запущено першу міжконтинентальну балістичну ракету, перший штучний супутник Землі, перший політ людини в космос та вихід людини в космос.


Пам'ятник академіку С. П. Корольову був відкритий у 1971 році. Автори пам'ятника — скульптор О. П. Олійник, архітектор А. Д. Корнєєв.

Ленін Володимир

Дата встановлення: 1970 рік
Архітектор: Ф. Грінченко
Скульптор: М. Вронський та О. Олійник
Адреса: перед будинком правосуддя на Соборній площі


Пам'ятник російському революційному, державному і партійному діячеві, першому керівникові радянської держави В. І. Ульянову (Леніну) спорудили 1971 року. Автори монумента — скульптори М. Вронський та О. Олійник; архітектор Ф. Грінченко.

Партизанам, підпільникам Житомирщини

Інформація готується до публікації

Пархоменко Олександр Якович

Адреса: у сквері, на розі вулиць Ольжича та Перемоги


Пархоменко Олександр Якович (народився 12 (24) грудня 1886, с. Макарів Яр, нині с. Пархоменко — помер 3 січня 1921, с. Бузівка, Жашківський район, Черкаська область) — учасник бойових дій в Україні 1917—1921 рр., червоний командир.

Викладачам, студентам і співробітникам Житомирського Педагогічного університету, що полягли у роки ІІ Світо

Інформація готується до публікації

Слави, монумент

Дата встановлення: 1979 рік
Архітектор: А. Ф. Ігнащенко, І. А. Іванов
Скульптор:  І. А. Коломієць, Г. Я. Хусід
Адреса: пагорб Слави на вулиці Черняхівського


Монумент Вічної Слави на честь воїнів-визволителів, партизанів і підпільників розташований в Житомирі на вулиці Черняховського. Автори монумента - скульптори Н. А. Коломієць і Г. Я. Хусід, архітектори А. Ф. Ігнащенко і І. А. Іванов.

 

У роки Великої Вітчизняної війни на території Житомирської області в жорстоких боях з німецько-фашистськими загарбниками брали участь Червона Армія, партизанські з'єднання і загони, підпільні організації. За звільнення Житомира від ворога віддали своє життя тисячі воїнів, партизанів і підпільників, серед них - 52 Героя Радянського Союзу. 9 травня 1979 в місті відкрито монумент Вічної Слави. Він встановлений на одній з найвищих точок міста і видний здалеку.

 

Монумент являє собою масивну колону циліндричної форми висотою 37 метрів, висічену з житомирського лабрадориту, на якій встановлена ​​скульптурна композиція - воїн Радянської Армії, партизанів і жінка-патріотка. Над ними майорить прапор. Скульптурна композиція відлита з бронзи. На гранітному постаменті висічені найменування частин Радянської Армії, партизанських з'єднань і загонів, підпільних організацій, прізвища воєначальників, партизанських командирів, керівників партійного підпілля. Біля монумента горить Вічний вогонь. Від підніжжя монумента відкривається прекрасний вид на місто, оточує його ліс та гребля, яка утворює Житомирське водосховище.

Шелушков Григорій

Дата встановлення: 1973 рік
Архітектор: А. Ф. Ігнащенко
Скульптор: О. Скобліков 
Адреса: сквер на розі вулиць Київської та Шелушкова


Шелушков Григорій Іванович (19 травня 1899 р., с. Рудня-Бронська, Гомельська область, Білорусь — 30 травня 1943) — один з організаторів та керівників підпільного і партизанського руху в Україні, секретар Житомирського підпільного обкому КП(б)У.

Народився 19 травня 1899 року в селі Рудня-Бронська Рагачевського району Гомельської області Білорусії в селянській сім'ї. Білорус. Член ВКП(б) з 1925 року.

В травні 1943 року підпільний обком партії готував вихід підпільників в партизанські загони, щоб розвернути масову відкриту боротьбу з німецькими окупантами. Але перед самим проведенням цієї операції, 25 травня 1943 року, провокатори, які проникли в комітет, видали його керівників. В цей час і був заарештований Г. І. Шелушков. 30 травня 1943 року після жорстких катувань в застінках гестапо Григорій Іванович Шелушков та Олексій Дем'янович Бородій були розстріляні…

 

Указом Президії Верховної Ради СРСР від 8 травня 1965 року за особливі заслуги в організації і керівництві Житомирським підпільним обкомом партії, мужність і героїзм, проявлені в боротьбі проти німецько-фашистських загарбників у період Великої Вітчизняної війни секретарю Житомирського підпільного обкому КП(б)У Шелушкову Григорію Івановичу присвоєно звання Героя Радянського Союзу (посмертно).

Нагороджений орденом Леніна (8 травня 1965; посмертно).

В обласному центрі України — місті Житомирі іменем Героя названа вулиця, на якій йому встановлено пам'ятник-погруддя. В лісі поблизу села Довжик, в трьох кілометрах від Житомира, побудований обеліск на місці розстрілу Г. І. Шелушкова та О. Д. Бородія. У місті Коростишеві Житомирської області на Алеї Героїв Г. І. Шелушкову встановлено погруддя.

на честь воїнів-житомирян, які загинули в Афганістані/ «Чорний тюльпан»

Дата встановлення: 2008 рік
Архітектор: М. Марчук
Скульптор: Д. Красняк
Адреса: поблизу обласної наукової універсальної бібліотеки ім. О. Ольжича (навпроти центральної алеї наприкінці Нового бульвару)


Пам'ятний знак на честь 20воїнів-житомирян, які загинули в Афганістані, був встановлений у 2008 році. Автори пам'ятника — скульптор Д. Красняк, архітектор М. Марчук.

на честь 1000-ліття Хрещення Русі

Дата встановлення: 1988 рік
Адреса: біля Спасо-Преображенського кафедрального собору (вул. Перемоги, 12)


Пам'ятний хрест на честь 1000-ліття Хрещення Русі з'явився 1988 року.

на честь 20-річчя Перемоги над фашизмом

Дата встановлення: 1965 рік
Архітектор: А. Ф. Грінченко
Адреса: у центрі площі Перемоги


Пам'ятник на честь 20-річчя Перемоги над фашизмом у вигляді танку часів ІІ Світової війни на постаменті був урочисто відкритий у переддень 20-го Дня Перемоги 8 травня 1965 року. Автор — архітектор А. Ф. Грінченко.

 

Напис на пам'ятнику:

"Радянським воінам від житомирян. Споруджено на відзнаку 20-річчя Перемоги над німецьким фашизмом. 1965 рік."

на честь нагородження Житомира Орденом Червоного Прапору

Дата встановлення: 1984 рік
Адреса: вулиця Перемоги (між майданами Перемоги та Соборним)


Пам'ятний знак на честь нагородження Житомира Орденом Червоного Прапору з'явився у 1984 році (рік нагородження).

з нагоди 110-ї річниці будівництва Житомирського водопроводу

Дата встановлення: 2008 рік
Адреса: перед будівлею «Житомироблводоконалу»


Пам'ятний знак з нагоди 110-ї річниці будівництва Житомирського водогону був встановлений 26 грудня 2008 року.