Житомир

Мистецькі


Ларіосік з Житомира

Дата встановлення: 2007 рік
Архітектор: О. Плотко-Осташева
Скульптори: Ю. Осташев
Адреса: сквер перед кінотеатром «Україна» (вул. Київська, 13)


Пам'ятник, присвячений літературному персонажу відомих творів Михайла Булгакова (роман «Біла гвардія», п'єса «Дні Турбіних») Іларіону Іларіоновичу Суржанському («Ларіосік з Житомира»), прототипом якого був мешканець Житомира Микола Судзіловський, був відкритий у 2007 році. Автори пам'ятника — скульптор Ю. Осташев, архітектор О. Плотко-Осташева (м. Київ).

 

Короленко Володимир

Дата встановлення: 1973 рік 
Архітектор: М. П. Іванчук
Скульптори: В. П. Вінайкін
Адреса: перед ЗОШ № 6 (майдан Короленка,7)Короленко, Володимир Галактіонович (1853-1921) - російський письменник, публіцист, громадський діяч.


Погруддя Володимира Короленка було відкрите у рамках відзначення 120-річчя від дня його народження в 1973 році. Автори пам'ятника — скульптор В. П. Вінайкін, архітектор М. П. Іванчук.

Лятошинський Борис

Дата встановлення: 1995 рік
Автор:  А. Черніченко 
Адреса: вулиця Лятошинського, 5


Бюст українського композитора, диригента і педагога, одного з основоположників модерного напрямку в українській музиці Бориса Лятошинського встановили 1995 року на місці, де колись був будинок, у якому він народився. Погруддя виготовив Київський художньо-виробничий комбінат, автор архітектурної прив'язки — А. Черніченко.

Косенко Віктор

Дата встановлення: 1981 рік 
Архітектор: М. Іванчук
Скульптори: В. Фещенко
Адреса: сквер перед будинком музичного училища ім. В. С. Косенка (вул. Пушкінська, 28)


Віктор Степанович Косенко (народився 11 (24) листопада 1896, Петербург — 3 жовтня 1938, Київ) — український композитор, піаніст, педагог.

 

1918 року закінчив Петроградську консерваторію по класам композиції у Н. А. Соколова та фортепіано у І. С. Миклашевської. З 1918 викладав у Музичному технікумі в Житомирі (пізніше — директор Житомирського училища). В 1938 році училищу було присвоєно його ім'я. З 1929 викладав у Київському музично-драматичному інституті (з 1932 — професор). В 1934-37 працював у Київській консерваторії.В історію української музики Віктор Косенко увійшов, насамперед, як неперевершений лірик. Його вокальна, камерна і симфонічна творчість наповнена романтичними інтонаціями слов'янської музики і народної пісні.


Пам'ятник-погруддя українського композитора, піаніста й педагога В. С. Косенка був відкритий у 1981 році. Автори пам'ятника — скульптор В. Фещенко та архітектор М. Іванчук.

Пушкін Олександр

Дата встановлення: 1899 рік 
Скульптори: Г. Олешкевич
Адреса: на Першому бульварі


Урочисте відкриття пам'ятника-погруддя російському поетові О. С. Пушкіну (т.ч. перший історично пам'ятник у місті) відбулося 26 травня 1899 року з нагоди 100-річчя від дня його народження. Скульптор Г. Олешкевич.

Франко Іван

Інформація готується до публікації

Шевченко Тарас

Дата встановлення: 1976 рік 
Архітектор: П. Бірюк
Скульптори: Б. Карловський 
Адреса: в невеликому сквері на розі вулиць Великої Бердичівської та Шевченка.


Житомирський пам'ятник-погруддя Тарасу Шевченку був встановлений у 1976 році. Автори пам'ятника — скульптор Б. Карловський та архітектор П. Бірюк.