Вінниця

Історичні


Ернесто Че Гевара

Дата встановлення: 14 червня 2008 рік

Автор: Дмитро Соколов

Довжина: 80 см
Адреса: Тяжилів, вул. Промислова 4


Романтик-революціонер Ернесто Че Гевара зустрічає вінничан при вході на території колишнього комбінату будівельних конструкцій. Це погруддя у Вінниці стало першим в Європі пам’ятником великому Команданте. І саме вінничанин спорудив його за власні кошти п’ять років тому.

 

Ідею про спорудження пам’ятника, його автор - Дмитро Соколов виношував три роки. 

 

Урочисте відкриття монументу відбулося 14 червня 2008 року, на 80-річчя Че Гевари. 

Бевз Іван

Адреса: вул. Соборна


У Вінниці на вулиці Соборній (колишня вулиця Леніна) знаходиться пам'ятник Івану Васильовичу Бевзу - активісту українського підпілля в роки Великої Вітчизняної війни. Відшукати даний пам'ятник нескладно, так як він знаходиться поруч з будівлею обласного суду, прямо в центрі Вінниці.
Пам'ятник І.В.Бевза являє собою бюст діяча, встановлений на чотиригранної колоні. Іван Бевз в роки Великої Вітчизняної війни брав активну участь в партійному підпіллі і входив до числа українських партизанів. Бевз був керівником Вінницької міської підпільної організації. У 1965 році він був посмертно удостоєний звання Героя Радянського союзу.


До лав Червоної армії Бевз вступив добровільно в 1919 році. У місті Жмеринка він проходив службу з 1927 по 1929 рік. Після цього Бевз працював на партійній роботі в Вінниці, а також в Могилеві-Подільському. Варто відзначити, що Іван Васильович був обраний членом міського комітету партії і депутатом міськради. Варто також відзначити, що до початку Великої Вітчизняної війни Бевз працював у Вінницькому драмтеатрі директором, після чого він став директором міської бібліотеки.
Крім даного пам'ятника у Вінниці є меморіальна дошка, яку розташували на будинку, де свого часу розташовувався штаб Вінницької підпільної комуністичної організації під керівництвом Бевза.


Також у Вінниці є вулиця, яку назвали на честь активіста і партизана. На пам'ятному знаку на честь партизанів і підпільників Вінницького краю вибито ім'я Бевза.

Богун Іван

Адреса: на кручі над Південним Бугом у міському районі Кумбари


Встановлено на місці переможної битви козацьких загонів на чолі Богуном з польсько-шляхетським військом у березні 1651 року в ході визвольних змагань українського народу сер. XVII ст.

Воїнам-«афганцям»

Скульптор: Ю.Козерацький

Архітектор: А.Жданов 
Адреса: Центральний міський парк


Встановлено біля західного входу до Центрального міського парку. Автори — скульптор Ю.Козерацький та архітектор А.Жданов.

Жертвам Голодомору

Дата встановлення: 2008 рік 

Скульптор: Володимир Оврах
Адреса: Центральний міський парк


Пам'ятник жертвам голодомору встановлений у Вінниці в 2008р. Кількість людей померлих від голоду в 1932-33 р. на території області дорівнює чисельності населення в 2008р.-орієнтовно-близько 1,7 млн. чол.

Жертвам сталінських репресій 1936–1941, 1944 років

Адреса:  Центральний міський парк


Інформація готується до публікації

Жертвам сталінського терору 1937–1938 років

Адреса:  Центральний міський парк


Інформація готується до публікації

Жертвам Чорнобильської трагедії

Скульптор: Ю.Козерацький 

Архітектор: І.Єзерський
Адреса: Київська вул., центральний автовокзал, беріг Юж. Бугу


Пам'ятник ліквідаторам-чорнобильцям і жертвам радіаційних катастроф встановлено у Вінниці в районі автовокзалу до 10-річчя чорнобильської трагедії.

«Не повернулися з польоту»

Дата відкриття: 5 травня 2009

Адреса: на території Музею ВПС ЗС України


Інформація готується до публікації

Загиблим міліціонерам

Адреса: встановлено біля південної арки Центрального міського парку


За час існування міліції Вінниччини 90 її працівників трагічно загинули, 25 з них - під час виконання службових обов`язків.

З року в рік в цей день до УМВС на зустріч запрошують рідних загиблих.

Запорожець Петро

Адреса: вул. 50-річчя Перемоги


Петро Кузьмич Запорожець (рос. Пётр Кузьмич Запорожец; 5 січня 1873, Біла Церква — 19 лютого 1905, Вінниця) — діяч російського революційного руху

Коцюбинський Юрій

Адреса: на території літературно-меморіального музею Михайла Коцюбинського (по вул. Бевза)


Юрій Михайлович Коцюбинський (* 25 листопада (7 грудня) 1896, Вінниця — † 8 березня 1937) — український радянський діяч.

Син видатного українського письменника Михайла Коцюбинського.

З грудня 1917 був членом першого радянського уряду України. Боровся за встановлення влади більшовиків в Україні.

Льотчикам—визволителям Вінниці в роки ВВВ

Адреса: пр. Космонавтів


Пам'ятник радянським льотчикам, загиблим при звільненні міста — пам'ятник у Вінниці на проспекті Космонавтів. У народі його називають просто «Літак».

Його відкривали у 1969 році. Цей проект зі справжньою бойовою авіаційною машиною, яка ніби злітає у небо з постаменту готував архітектор Мархель Роман Романович. На конкурс подавали декілька проектів. А обирали кращий навіть не цивільні чиновники, а військові чини — відповідальність тут була ще більшою. Те, що запропонував Роман, їм дуже сподобалось. Але на офіційну церемонію відкриття він не пішов. На таких заходах вся увага, зазвичай, була прикута до тих, хто виголошував патріотичні промови — представниках влади, або як у цьому випадку — військових високого рангу. А у Мархеля був друг-архітектор, вікна квартири якого виходили якраз на цю площу. Тому церемонію відкриття Роман Романович разом із дружиною спостерігали з його балкона, ніби з театральної ложі.

На честь створення Військово-Повітряних Сил України

Адреса: майдан Перемоги


На постаменті літак МіГ-21біс

Микола Пирогов

Адреса: в парку Вінницького медичного університету ім. М. І. Пирогова


Пирогов Микола Іванович (* 13 (25) листопада 1810, Москва — † 23 листопада (5 грудня) 1881, Вінниця) — російський та український хірург, анатом і педагог. Засновник атласа топографічної анатомії людини, засновник військово-польової хірургії, започаткував використання анастезії при оперативних втручаннях. Член-кореспондент Петербурзької академії наук.

Микола Пирогов

Адреса: на території музею-садиби М. І. Пирогова на околиці міста (район Пирогово)


Інформація готується до публікації

Микола Пирогов

Дата встановлення: 1971 рік 
Скульптори: Н.Дерегус, Л. Сабанєєва  

Архітектор: А.Корнєєв
Адреса: на початку вулиці Пирогова


Інформація готується до публікації

Ляля Ратушна

Адреса: біля міського палацу дітей та юнацтва


Лариса Степанівна Ратушна, Ляля Ратушна (9 січня 1921 — † 19 березня 1944) — у роки Другої Світової війни учасниця Вінницького підпілля, Герой Радянського Союзу. Почесний громадянин Вінниці.

Меморіал Слави

Дата встановлення: 1958 рік 
Скульптор: Я.Куленко

Архітектор: В.Спусканюк
Адреса: у сквері Козицького в середмісті


Меморіальний комплекс героям революції, громадянської та Великої Вітчизняної війни відкрито 1958 року. Тут поховано 79 воїнів Червоної Армії. На стелі викарбувані імена 6486 вінничан, які загинули за Вітчизну в 1941—45 роках. Автори — скульптор Я.Куленко та архітектор В.Спусканюк.

Січовим стрільцям

Адреса: в центральному міському парку


Інформація готується до публікації